پردازنده 18 هسته‌ای

پردازنده ۱۸ هسته‌ای

پردازنده ۱۸ هسته‌ای

ینتل پردازنده نسل دهم سری Core X با ۱۸ هسته پردازشی و ۳۶ ترد را معرفی کرد. در کنار آن ۳ پردازنده ارزان قیمت تر ۱۰،۱۲ و ۱۴ هسته ای هم رونمایی شده اند.

پردازنده نسل دهم جدید، Core i9-10908XE است که سرعت ۳ گیگاهرتزی دارد و در حالت توربو (با تکنولوژی توربو بوست مکس ۳٫۰) به سرعت ۴٫۸ گیگاهرتز دست پیدا می کند. اینتل این پردازنده را با قیمت ۹۷۹ دلار می فروشد اما در سبد محصولات جدید خود پردازنده های ارزان قیمت تری هم دارد از جمله Core i9-10900X با ۱۰ هسته پردازشی، سرعت پایه ۳٫۷ گیگاهرتز و قیمت ۵۹۰ دلار، Core i9-10920X با ۱۲ هسته، سرعت پایه ۳٫۵ گیگاهرتز و قیمت ۶۸۹ دلار و در نهایت پردازنده ۱۴ هسته ای Core i9-10940X با سرعت پایه ۳٫۷ گیگاهرتز که با قیمت ۷۸۴ دلار به فروش می رسد.

سرعت توربو مدل های ۱۲ و ۱۴ هسته ای تفاوتی ندارد و همان ۴٫۸ گیگاهرتز است (۴٫۷ گیگاهرتز برای مدل ۱۰ هسته ای). مقدار توان طراحی حرارتی (TDP) در هر ۴ پردازنده ۱۶۵ وات است. اینتل پردازنده ۱۸ هسته ای خود را به ۲۴٫۷۵ مگابایت کش لایه سوم مجهز کرده. مدل های ۱۴، ۱۰ و ۱۲ هسته ای همگی ۱۹٫۲۵ مگابایت کش لایه سوم دارند.

پردازنده نسل دهم اینتل

پردازنده های جدید از رم DDR4 با حداکثر ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت و فرکانس ۲۹۳۳ مگاهرتز پشتیبانی می کنند. علاوه بر این از ۷۲ خط PCIe 3.0، قابلیت های پیشرفته هوش مصنوعی، سرعت شبکه اترنت بالاتر و وایفای ۶ پشتیبانی می شود. تمامی ۴ پردازنده از نوع آنلاک هستند و امکان اورکلاک کم دردسر آنها فراهم شده است.

انتظار می رود این پردازنده ها در ماه نوامبر (آبان تا آذر ماه) روانه بازار شوند. از سوی دیگر AMD هم قرار است پردازنده ۱۶ هسته ای رایزن ۹ مدل ۳۹۵۰x را در نوامبر روانه بازار کند. البته AMD در مقایسه قیمت به ازای هر هسته بر اینتل برتری دارد و پردازنده خود را به قیمت ارزان تر ۷۴۹ دلار خواهد فروخت. با این حال به روز رسانی هایی که اینتل بر محصول جدید خود اعمال کرده آن را به طور قابل توجهی رقابتی تر می کند.

0 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *