فناوری در طول زمان

فناوری در طول زمان

فناوری در طول زمان
با گذشت زمان، رسانه دست خوش تغییر و تحولات بسیاری شده که عامل اصلی آن پیشرفت فناوری است.
 مشتریان و شرکت های مدیریت رسانه، به صورت مداوم با فناوری در ارتباط هستند. رسانه ها و شبکه ها برای تولید محتوا و برنامه های خود به فناوری های روز دنیا از جمله ابزار تولید محتوا مانند دوربین، رایانه و آنتن های ارتباطی نیاز دارند و مصرف کنندگان هم نیازمند جدیدترین ابزار یعنی اینترنت، گوشی های هوشمند و دیگر ابزار ارتباطی هستند. بدین ترتیب، می توان گفت فناوری باعث ایجاد تغییرات زیادی در رسانه شده است که از نحوه تولید تا پخش و دریافت برنامه ها را در بر می گیرد.

تاثیر فناوری های دیجیتال بر سازمان های رسانه ای

همانطور که گفته شد، پیشرفت در فناوری همیشه با رسانه همراه بوده و هست. این تغییرات در فناوری تاثیر عمده ای در بسیاری از بخش های تجاری از صنعت رسانه های جمعی دارد که بیشتر سازمان های رسانه های جمعی را وادار می کند تا برای تغییر چشم انداز و ارتباط بهتر با مصرف کنندگان، تمهیداتی بیندیشند. یکی از اساتید دانشگاه فنی دانشگاه راجامانگالای تایلند در این باره گفته است که سازمان های رسانه ای تنها با تنظیم محتوای خود با مشکل روبه رو خواهند شد بنابراین، رسانه های دیجیتال جدید مانند شبکه های اینترنتی می توانند جایگزین آن ها شوند. آن ها همچنین باید مرکز محتوای خود را از «فرستنده» به «گیرنده» انتقال دهند.

علاوه بر این، با توجه به این که مصرف کنندگان به طور فزاینده ای به چند دستگاه و پلتفرم برای استفاده از رسانه روی آورده اند، رسانه ها باید به این توجه کنند که هدفشان از تولید محتوا چیست. محتوای یک رسانه از هر نظر نقش اصلی را در صنعت رسانه بازی می کند و این موضوع از زمان توسعه تا تشخیص این که مردم چگونه از آن محتوا استفاده می کنند، بسیار مهم است. پیشرفت در زمینه های زیادی از جمله گوشی های هوشمند، دوربین، نرم افزار، پردازنده های رایانه ای، حتی سیستم های پخش کننده، با ایجاد ساختمان و انتقال مطالب عالی، صنعت رسانه و سرگرمی را دگرگون کرده است. هوش مصنوعی، واقعیت افزوده و مجازی، بلاک چین و سایر فناوری ها به بهبود تحویل محتوا کمک کرده اند و منجر به رشد خدمات استریم شده است.

فناوری در طول زمان

درگیری بیشتر مخاطبان در تولید محتوای رسانه ها

رسانه ها از اول در تلاش بوده و هستند تا بتوانند محتوایی را تولید کنند که مخاطبان بیشتری را به خود جذب کند. بنابراین، هر لحظه در تلاش هستند تا مخاطبان خود را بیش از پیش در تولید محتوای خود درگیر کنند. مخاطبان می خواهند محتوا را بنا به تقاضا، متناسب با منافع خود تنظیم کنند و در هر زمان و هر مکانی که می خواهند، محتوا در دسترس باشند. این تقاضا نحوه ارائه داده ها را تغییر می دهد. درست مانند گوشی های ما، به طور فزاینده فضای بیشتری را برای عکس و فیلم می طلبیم و ارائه دهندگان گوشی های هوشمند برای دسترسی به مطالبی که ارائه می شود، نیاز به فضای بیشتر و پردازشگر های سریع محاسباتی دارند.

با این وجود می توان گفت فناوری به طور مداوم در حال پیشرفت است تا تجربه مصرف کننده را در بخش رسانه و سرگرمی بهبود بخشد و این تغییر از افزایش توانایی های جست وجو تا ارائه مطالب را شامل می شود.

تحولات ناشی از پیشرفت های فناوری

قدرت اینترنت همراه با فناوری بلاک چین، نحوه برخورد توزیع داده ها و مالکیت پایگاه های داده را تغییر داده است. فناوری های واقعیت افزوده و مجازی به ایجاد تجربیات متنوع از محتوای داستان محور تا داستان های تماشایی و سرگرمی تجربه محور کمک کرده اند. واقعیت های افزوده و مجازی نتایج جالبی به همراه داشته اند و عناصر دنیای واقعی و مجازی را با هم ترکیب کرده اند.

نوآوری ها در فناوری صدا امکان تغییر در نحوه جست وجو و گوش دادن به موسیقی را داده است. یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی به طور فزاینده ای در صنعت رسانه نفوذ کرده اند، چون بخش تحلیلی راه حل های نوآورانه ای برای عملی کردن ورودی داده ها ایجاد می کند. رسانه ها از تجزیه و تحلیل های پیشرفته استفاده می کنند تا محتوای تولیدی خود را قانع کننده، شخصی سازی شده و شفاف کنند.

یکی دیگر از روش هایی که باعث شده است رسانه ها در تولید محتوای خود دقت کنند، الگوریتم ها هستند. با توجه به روی آوردن مخاطبان رسانه به شبکه های اجتماعی و اینترنتی، رسانه ها برنامه های خود را در این بخش ها پخش می کنند. شبکه های اجتماعی و اینترنتی، با توجه به الگوریتم های خاصی که دارند، محتوا را به مخاطب نمایش می دهند. برای تبلیغ کنندگان، این فرصت به وجود آمده است تا مخاطبان را دقیقا بر اساس رسانه ای که مصرف می کنند، هدف قرار دهند و شانس دیده شدن خود را افزایش دهند.

هر ماه، فناوری های زیادی در حال ظهور هستند که می توانند به شرکت های رسانه ای کمک کنند تا سفر های داده محور خود را سریع تر از گذشته بپیمایند. دسترسی به فناوری های هوشمند در طیف گسترده ای از محصولات مانند بلندگو های هوشمند، تلفن های هوشمند، خانه ها و خودرو های متصل به این دستگاه های هوشمند افزایش یافته است. این امر به افراد اجازه می دهد تا در هر زمان و از هر نقطه آنلاین بمانند و موسیقی و فیلم نامحدود پخش کنند و تا زمانی که به اینترنت وصل هستند، از رسانه استفاده کنند. این امر همچنین باعث افزایش تقاضا برای داده ها و ایجاد تغییرات و بهبود تحویل این داده ها می شود.

تجهیزات امروزی مورد استفاده در رسانه ها

علاوه بر درگیر شدن مخاطبان در تولید محتوای رسانه ها و پیشرفت فناوری، تجهیزاتی هم که این روز ها برای تولید محتوای رسانه ای مورد استفاده قرار می گیرند، روی آن بی تاثیر نیست. پیشرفت در حوزه های گوناگون باعث شده است که تجهیزات هم دستخوش تغییرات قرار گیرند. رسانه ها از این فناوری های نوین بهترین استفاده را دارند تا بتوانند به محتوای خود رنگ و بوی خاصی دهند و مخاطبان را جذب کنند. با هم به مرور برخی از این تجهیزات و فناوری های نوین می پردازیم.

فناوری در طول زمان

استدیکم

می توان از اولین تجهیزاتی که برای تصویربرداری استفاده شده، استدیکم ها را نام برد. استدیکم نام تجاری تثبیت کننده دوربین برای دوربین های متحرک است که توسط گرت براون در سال ۱۹۷۵ اختراع شده و شرکت محصولات سینما آن را معرفی کرده است. این وسیله به صورت مکانیکی دوربین را از حرکت تصویربردار جدا می کند. حتی اگر اپراتور روی یک سطح نامنظم حرکت کند، امکان تصویربرداری صاف را نیز به وی می دهد و تصاویر بدون حرکت ضبط می شوند.

کوآدکوپتر ها

کوآدکوپتر ها همان پهپاد های مخصوص فیلمبرداری هستند که به طور عمومی دو روتور (چرخانه) در حال چرخش در جهت عقربه های ساعت و دو روتور در حال چرخش در خلاف جهت عقربه های ساعت دارند. کنترل پرواز کوآدکوپتر ها با تغییر مستقل از سرعت و بالابر و گشتاور هر روتور فراهم می شود. پس از اختراع پهپادها، شرکت های فیلمسازی و رسانه های مختلف به فکر این افتادند که برای فیلمبرداری برای کار های خود روی به این فناوری بیاورند و تصاویر تاثیرگذاری ثبت کنند. کوآدکوپتر ها به می توانند به راحتی به جا هایی بروند که انسان توانایی آن را ندارد. این پهپاد ها می توانند به جای اجاره هلیکوپتر ها برای فیلمبرداری مورد استفاده قرار گیرند که هزینه ها را به شدت کمتر می کند.

تجهیزات مورد استفاده برای تولید محتوا در رسانه ها مدت زیادی است که تغییرات چندانی نکرده است. همه استودیو ها و شبکه ها برای تولید برنامه های خود، همیشه به میکروفون، دوربین، رایانه و دیگر وسایل مورد نیاز آن احتیاج دارند، ولی یکی از فناوری های نوین تولید محتوا در رسانه، هوش مصنوعی است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

مقاله های مرتبط:

تغییر نحوه تولید محتوا با استفاده از هوش مصنوعی

دیجیتال سازی به سرعت نحوه تولید و تحویل محتوا را برای رسانه ها و مشاغل سرگرمی تغییر داده است. هوش مصنوعی فرآیند تولید محتوای جدید را برای کسب و کار، نشریات و سازندگان آنلاین به طور قابل توجهی کارآمد می کند. فوربز از یک ربات به نام برتی استفاده می کند که مبحث مقاله را برای مخاطبان، محتوایی بر اساس خروجی قبلی پیشنهاد می کند.

به طور مشابه، می توان از هوش مصنوعی برای ایجاد سریع تبلیغات جدید و تریلر فیلم، زیرنویس خودکار و ساده کردن فرآیند های قبل و بعد از تولید استفاده کرد و تمام مراحل را کم هزینه تر و سریع تر کرد. با استفاده از هوش مصنوعی، داده های رفتاری و تبلیغات چهره چنان شخصی شده اند که هر تبلیغی در آنجا به یک شخص خاص خریدار هدایت می شود. پیشرفت در فرآیند های محلی سازی با کمک هوش مصنوعی راه را برای تعداد بیشتری از نسخه های محتوای بین المللی زبان که از گذشته تولید می شود، هموار می کند. هوش مصنوعی همچنین می تواند به مرور آرشیو یک رسانه کمک کند و مطالب مورد نیاز مخاطبان را به راحتی در اختیار آنان قرار دهد.

جمع بندی

برای پیروزی در جبهه تولید محتوا، شرکت های رسانه ای باید با استفاده از تمام توانایی های خود، فناوری ها و مفاهیمی مانند هوش مصنوعی و بلاک چین، با هدف پیش بینی و ایجاد محتوایی که مصرف کنندگان می خواهند، آن را طبق دلخواه مخاطب شخصی سازی کنند. رسانه ها باید توانایی این را داشته باشند که محتوای خود را بهینه سازی کنند و یک کاربری یکپارچه را در اختیار مخاطبان قرار دهند.

منبع:بازدید

0 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *