سیستم های کنترل تردد

کنترل تردد و کنترل دسترسی در تأمین امنیت مکان‌های مختلف اهمیت بسزایی دارد و با توجه به شرایط امنیتی آن مکان، با سیستم‌های مختلفی انجام می‌شود. سیستم‌های کنترل تردد از شیوه‌های مختلفی برای تأیید هویت و شناسایی افراد استفاده می‌کنند و این موضوع باعث می‌شود این دستگاه‌ها بسیار متنوع باشند.

سیستم های کنترل تردد

سیستم‌های RFID و کنترل به کمک کارت و مچ بندهای مغناطیسی، سیستم‌های اسکنر مشخصات بایومتریک، سیستم‌های اسکنر بارکد و بارکد خوان‌ها و تراشه‌ها و تگ‌ها نمونه‌هایی از سیستم‌های کنترل تردد هستند. یکی از فاکتورهایی که در اسکن مشخصات بایومتریک استفاده می‌شود اسکن تشخیص چهره است که هویت افراد را با توجه به شکل چهره آنها انجام می‌دهد.

سیستم کنترل تردد کنترل تردد و اهمیت آن

کنترل دسترسی به معنی کنترل ورود و خروج افراد مختلف به یک مکان خاص است. امروزه سازمان‌های امنیتی ترجیح می‌دهند که از وقوع حوادث مختلف پیشگیری کنند. به همین دلیل این سازمان‌ها بیشترین هزینه امنیتی خود را به خرید سیستمکنترل ترددکنترل تردد کنترل ترددتخصیص می‌دهند.

بسیاری از فروشگاه‌ها، ساختمان‌های مسکونی و تجاری، ساختمان‌های اداری و شرکت‌های بزرگ و کوچک نیاز دارند که تردد افراد مختلف به داخل سازمان خود را کنترل کنند و زمان حضور و غیاب آنها را ثبت کنند. سیستم‌های کنترل تردد به شکل‌های مختلفی عمل می‌کنند و می‌توانند نقش‌های متنوعی بر عهده داشته باشند.

مهم‌ترین عملکردی که از سیستم‌های کنترل تردد تشخیص چهره انتظار می‌رود، به ثبت زمان تردد و حضور و غیاب کارکنان برمی‌گردد. قبل از ظهور این سیستم‌ها، شرکت‌ها و اداره‌جات از نیروی انسانی برای ثبت تردد کارکنان استفاده می‌کردند. با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از سیستم‌های کنترل تردد، وظیفه ثبت زمان تردد و حضور و غیاب به این سیستم‌ها واگذار شد.

در سیستم‌های کنترل دسترسی تشخیص چهره، ابتدا اطلاعات مشخصات چهره شخص به صورت الگوریتم در دستگاه ذخیره می‌شود و امکان مقایسه را به کاربران می‌دهد. زمانی که مشخصات چهره کارکنان اسکن می‌شود، با الگوی ذخیره شده مقایسه می‌شود و زمان تردد ثبت می‌شود.

سیستم کنترل تردد سیستم کنترل تردد تشخیص چهره

سیستم کنترل تشخیص چهره یک برنامه کامپیوتری است که قادر به شناسایی یا تأیید هویت افراد به کمک یک تصویر دیجیتالی با فریم ویدیویی است. در این برنامه کامپیوتری، بین تصویر گرفته شده از فرد و تصویر ذخیره شده در حافظه دستگاه مقایسه انجام می‌دهد و جواب نهایی را به صورت مثبت و منفی گزارش می‌کند. سیستم کنترل تردد تشخیص چهره تشخیص چهره تشخیص چهره از دو بخ به‌طورکلی سیستم‌های امنیتی و کنترل دسترسی که در مجتمع‌های مختلف کار گذاشته می‌شوند، از مشخصات بایومتریک به عنوان فاکتور اصلی استفاده می‌کنند. در سیستم‌های قدیمی تشخیص هویت از اطلاعاتی مثل اثرانگشت یا اسکن عنبیه چشم استفاده می‌شد، اما در سیستم‌های کنترل تردد مدرن از تشخیص چهره و مشخصات آن استفاده می‌شود.

زمانی که یک شخص روبه روی سیستم تشخیص چهره قرار می‌گیرد، ویژگی‌های چهره وی به صورت الگوریتم‌های کامپیوتری ذخیره می‌شوند. به عنوان مثال، یک الگوریتم ممکن است موقعیت نسبی، اندازه و / یا شکل چشم‌ها، بینی، گونه‌ها و فک را تجزیه و تحلیل کند. این الگوریتم به صورت اطلاعات قابل خواندن در نرم افزار کنترل تردد تشخیص چهره ذخیره شده و دستگاه نیز می‌تواند از آن خروجی بگیرد.

اصولاً همه نرم افزارهای کامپیوتری قابلیت ذخیره سازی اطلاعات به صورت رمزهای یک و صفر را دارند و می‌توانند این اطلاعات را با داده‌های مورد نظر مقایسه کنند. هنگامی که چهره یک شخص توسط دستگاه اسکن می‌شود، مشخصات چهره فرد با الگوریتم‌های ذخیره شده در دستگاه مقایسه می‌شود و نتیجه به صورت مثبت و منفی گزارش می‌شود.

قابلیت‌های سیستم کنترل تردد تشخیص چهره

سیستم کنترل تردد تشخیص چهره قابلیت‌های متعددی دارد و صاحبان صنایع می‌توانند با اتکا به این قابلیت‌ها امنیت محیط کسب و کار خود را افزایش دهند. از طرف دیگر این سیستم توانایی ثبت زمان حضور و غیاب کارکنان را دارد و از این طریق می‌تواند گزارش کاملی از عملکرد کارکنان را ارائه دهد. همچنین مدیران می‌توانند نتایج به‌دست‌آمده از سیستم کنترل تردد تشخیص چهره را به نرم افزار ارزشیابی کارکنان وارد کنند و عملکرد کارکنان خود را تحت کنترل داشته باشند. اما بااین‌وجود، برخی از قابلیت‌های این سیستم عبارت‌اند از:

قابلیت پشتیبانی از سایر مشخصات بایومتریک و کمک از اطلاعاتی مانند اثرانگشت و اسکن صوت

قابلیت گرفتن عکس و ذخیره سازی اطلاعات مربوط به افراد ناشناس برای جلوگیری از نفوذهای احتمالی بعدی

قابلیت نمایش اطلاعات افرادی که قصد تردد داشته‌اند و همچنین ثبت زمان تردد آنها

امکان گرفتن خروجی و ثبت اطلاعات به صورت الگوریتم

امکان پخش آلارم و هشدار و اطلاع رسانی حوادث احتمالی

قابلیت اتصال به دوربین‌های مداربسته و ایجاد همپوشانی بین آنها

قابلیت اتصال به کارت‌خوان‌های هوشمند و انجام اسکن‌های متعدد به صورت همزمان

قابل استفاده جهت کنترل ساعت کاری کارکنان به صورت شروع کار، پایان کار، مرخصی و مأموریت.

خرید دستگاه های کنترل تردد