سیستم های کنترل تردد کارتی

احراز هویت و شناسایی به کمک مشخصات بیومتریک یکی از روش‌های سیستم کنترل دسترسی است که بر مبنای مشخصات کمی بیولوژیکی و ویژگی‌های منحصر به فرد در زندگی افراد کار می‌کند. اگر به مسائل زیست محیطی و ویژگی‌های جسمی افراد مختلف توجه کنید، موارد متعددی وجود دارد که فقط به همان شخص محدود می‌شود و در هیچ کدام از افراد دیگر شباهتی وجود ندارد. به عنوان مثال، اثر انگشت، لهجه و تن صدا، چهره فرد، کف دست و گودی آن و حتی شبکیه و مشخصات چشم نیز مواردی هستند که در هر کدام از افراد جامعه منحصر به همان شخص هستند و متخصصین امنیتی از این قابلیت برای طراحی سیستم کنترل دسترسی استفاده کرده اند.

سیستم حضور و غیاب سیستم کنترل دسترسی و مشخصات بیومتریک

سیستم کنترل دسترسی یک سیستم شناسایی و احراز هویت است که کاربران را شناخته و آنها را برای ورود به ساختمان یا یک محدوده خاص مجاز و یا غیر مجاز می‌داند؛ این وضعیت به خودی خود باعث ایجاد محدودیت می‌شود. علاوه بر این، این سیستم اجازه دارد که کسانی که به امکانات مختلف دسترسی دارند شناسایی کند، به تاریخ و زمان و حتی تا ثبت لحظه‌ای رویدادها در مورد اتفاقات مختلف دسترسی داشته باشد. سیستم کنترل دسترسی را می‌توان در طیف وسیعی از سازه‌ها، از جمله مجتمع‌های مسکونی، مراکز تجاری، تاسیسات صنعتی، مغازه‌ها، دفاتر کتابخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها و سایر موارد پر تردد به کار گرفت.

زمانی که سیستم کنترل دسترسی با مشخصات بیومتریک همراه می‌شود به کاربران کمک می‌کنند که فرآیند تشخیص هویت خود را به کمک یکی از ویژگی‌های بیولوژیکی خود انجام دهند. در حال حاضر اولین و رایج‌ترین شیوه شناسایی از مشخصات بیومتریک بهره می‌برد، استفاده از اثر انگشت است که در هر کدام از افراد متفاوت و منحصر به فرد است و باعث ایجاد تمایز می‌شود.

سیستم های کنترل تردد کارتی

مزایا سیستم کنترل دسترسی به کمک مشخصات بیومتریک

برای مشخص کردن مزایای یک سیستم کنترل دسترسی می‌توان به موارد متعددی اشاره کرد؛ اما موضوعی که بیش از همه اهمیت دارد این است که سطح امنیت آن و نحوه عملکرد آن به چه صورت است. با توجه به این موضوع، می‌توان مهمترین مزایای استفاده از مشخصات بایومتریک در سیستم‌های اکسس کنترل به صورت زیر عنوان کرد:

  • سیستم احراز هویت امنیت بسیار بالا: در حقیقت این سبک از سیستم‌های کنترل دسترسی رامی توان به عنوان یکی از ایمن‌ترین سیستم‌ها در نظر گرفت؛ زیرا اثر انگشت یا سایر مشخصات بایومتریک به عنوان یک ویژگی منحصر به فرد و غیر قابل تکرار در هر فرد شناخته می‌شوند که امکان کپی برداری از آنها نیز وجود ندارد.
  • هزینه تعمیر و نگهداری بسیار پایین: پس از تکمیل نصب این سیستم، نگهداری از این نوع از کنترل دسترسی هزینه نسبتاً پایین‌تری نسبت به سایر سیستم‌های رایج دارد. این سیستم برای باز و بسته کردن درب ساختمان نیازی به دستگاه‌های اضافی ندارد.
  • عدم نیاز به کلید مکانیکی: بهره بردن از مشخصاتی مانند اثر انگشت یا اسکن چشم باعث شده است که نیازی به استفاده از کلیدهای سنتی و مکانیکی، سوئیچ‌ها و سایر روشهای باز و بسته کردن قفل نباشد. سیستم کنترل دسترسی مبتنی بر مشخصات بایومتریک بر اساس شناسایی یک ویژگی منحصر به فرد از یک فرد طراحی می‌شوند و هیچ نگرانی در مورد گم شدن کلیدها یا کارت تردد وجود ندارد.
  • سیستم احراز هویت سرعت بالا: از دیگر مزایای که سیستم کنترل دسترسی مبتنی بر مشخصات بایومتریک دارد این است که سرعت عمل آن نسبت به سایر روشها بسیار بالاتر است. با توجه به اینکه استفاده از این سیستم نیازی به هیچ دستگاهی یا وسیله واسطه ندارد، شخص می‌تواند با کمترین محدودیت و با سرعت بالا فرآیند احراز هویت خود را انجام دهد و زمان حضور و خروج خود را از یک ساختمان ثبت کند. این مورد در زمان انجام حضور و غیاب شرکت‌های مختلف بسیار کارآمد است.
  • سیستم احراز هویت امکان کپی برداری پایین: همانطور که عنوان شد، مشخصات بیومتریک در هر فرد منحصر به همان شخص هستند و امکان کپی برداری از آنها بسیار کم است. البته برخی از افراد کلاهبردار اقدام به استفاده از سبک‌های مختلف برای کپی برداری از این مشخصات کرده‌اند، که در ابتدای راه نمونه‌های موفقی از کلاهبرداری آن‌ها مشاهده شد، اما در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی در زمینه‌های مختلف، امکان کلاهبرداری و کپی برداری این مشخصات به صفر رسیده است.

خرید دستگاه کنترل تردد کارتی