حق بیمه سال ۹۹ تامین اجتماعی

حق بیمه سال ۹۹ تامین اجتماعی

حق بیمه سال ۹۹ تامین اجتماعی

حق بیمه سال ۹۹ تامین اجتماعی بر اساس ضریب پایه حقوق و ملحقات مشمول بیمه محاسبه می‌شود. این هزینه برای انواع مختلف بیمه (شامل بیمه اجباری، اختیاری و خویش‌فرما) متفاوت است.

بر اساس تصمیم شورای عالی کار درباره حقوق پایه سال ۱۳۹۹ و ملحقات آن، میزان حقوق و دستمزد مشمول از مبلغ ۱۷۰۶۸۸۱۰ در سال ۱۳۹۸ به مبلغ ۲۲۳۵۴۲۶۰ در سال ۱۳۹۹ افزایش یافت که رقمی معادل ۳۱ درصد افزایش محسوب می‌شود. همچنین بن کارگری از مبلغ ۱۹۰۰۰۰۰ به مبلغ ۴۰۰۰۰۰۰ افزایش یافت. جداول کامل حق بیمه برای شش ماهه اول و دوم سال ۱۳۹۹ را در همین صفحه می‌توانید مشاهده کنید.

محاسبه حق بیمه تامین اجتماعی

جهت محاسبه حق بیمه، نخست لازم است نوع بیمه‌شده مشخص گردد. در صورتی که شما صاحب یک کسب و کار (تولیدی یا خدماتی) هستید، نوع بیمه اجباری محسوب می‌شود. اگر برای خود بیمه پرداخت می‌کنید، از نوع بیمه اختیاری بوده و در صورتی که نسبت به عقد قرارداد بیمه خویش‌فرما اقدام کرده‌اید، ضرایب آن متفاوت با بیمه اختیاری خواهد بود.

حق بیمه سال ۹۹ – بیمه اجباری

بیمه اجباری یا بیمه کارگری متداول‌ترین نوع بیمه در کسب‌وکارهاست که مشخصات آن به شرح ذیل است:

  • میزان حق بیمه: ۳۰ درصد پایه حقوق + بن کارگری
  • سهم طرفین: کارفرما: ۲۳ درصد – کارگر: ۷ درصد
  • مبلغ حق بیمه: با توجه به اینکه تا دهه اول فروردین سال ۱۳۹۹ هنوز پایه حقوق این سال مشخص نشده، امکان محاسبه حق بیمه وجود ندارد.

شش ماه اول سال

حق بیمه عبارت است از ضرب دستمزد روزانه * تعداد روزها * درصد بیمه

از این رو، حق بیمه در شش ماه اول با توجه به ماه‌های ۳۱ روزه متفاوت از شش ماه دوم سال است.

شش ماه دوم سال

با توجه به اینکه سال ۱۳۹۹ سال کبیسه محسوب می‌شود، حق بیمه در تمامی شش ماه دوم سال به صورت ۳۰ روزه محاسبه خواهد شد.

حق بیمه اختیاری (مشاغل آزاد) سال ۱۳۹۹

  • میزان حق بیمه: ۱۲ تا ۱۸ درصد
  • سهم طرفین: با توجه به فقدان وجود کارفرما، تمامی سهم بر عهده بیمه‌پرداز است.
  • مبلغ حق بیمه: میزان حق بیمه ضربدر پایه حقوق سال ۱۳۹۹

حق بیمه خویش فرما سال ۱۳۹۹

  • میزان حق بیمه: ۲۷ درصد
  • سهم طرفین: تمامی مبلغ بر عهده بیمه گذار است.
  • مبلغ حق بیمه: میزان حق بیمه ضربدر پایه حقوق سال ۱۳۹۹

اقدامات حمایتی پرداخت حق بیمه سه ماهه اول

به دنبال بروز بحران بیماری کرونا و تعطیلی موقت بسیاری از کسب و کارها، به‌منظور حمایت از کسب‌و‌کارهای آسیب‌دیده، سازمان تامین اجتماعی دو اقدام حمایتی انجام داده است.

تعویق احکام اجرایی به مدت سه ماه

کلیه احکام اجرایی ناشی از قطعی شدن احکام مطالباتی و اقدامات تابعه آن همچون مسدودسازی حساب‌ها و توقیف اموال، به مدت ۳ ماه به تعویق افتاده است.

تعویق پرداخت حق بیمه اسفند، فروردین و اردیبهشت

پرداخت حق بیمه سهم کارفرمای ۱۰ رسته شغلی که از بحران کرونایی آسیب دیده‌اند، به مدت ۳ ماه به تعویق می‌افتد.

سرنوشت حداقل دستمزد سال ۱۳۹۹

با توجه به اینکه حق بیمه ضریبی از حداقل دستمزد است، مشخص شدن حق بیمه سال ۹۹ ارتباط مستقیم با تعیین سرنوشت حداقل دستمزد این سال دارد.

مطابق قانون کار، به تمامی افرادی که در بخش خصوصی شاغل به کار هستند و مشمول این قانون به حساب می‌آیند، کارگر گفته می‌شود. بر این اساس، ۱۳ میلیون کارگر در کشور مشغول به کار هستند که از این تعداد، حدود ۸۰ درصد حداقل حقوق را دریافت می‌کنند.

بر اساس ماده ۴۱ قانون کار، شورای عالی کار همه‌ساله باید نسبت به تعیین حداقل دستمزد اقدام نماید. این شورا، متشکل از نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت است.

جلسه اول: دوشنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۹۸

نخستین جلسه شورای عالی کار به منظور تعیین حداقل دستمزد سال ۱۳۹۹، ساعت ۱۶ روز دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ برگزار شد. در این جلسه توافقی درباره حداقل حقوق حاصل نشد اما قرار بر آن شد تا پیش از پایان سال، نتیجه حاصل گردد.

جلسه دوم: چهارشنبه، ۲۸ اسفند ۱۳۹۸

دومین جلسه شورای عالی کار ساعت ۱۵ روز چهارشنبه ۲۸ اسفند برگزار شد. در این جلسه نیز پس از ساعت‌ها بحث و تبادل نظر، توافقی میان طرفین حاصل نشد. علت عدم توافق، فاصله زیاد میان ارقام اعلامی از سوی نمایندگان کارفرمایان و کارگران اعلام شد. بر اساس آنچه در جلسه گذشت، نمایندگان کارفرمایان بر افزایش ۱۵ درصدی و نمایندگان کارگران بر افزایش ۴۵ درصدی دستمزد تاکید داشتند.

جلسه سوم: پنجشنبه، ۲۹ اسفند ۱۳۹۸

در واپسین روز سال، سومین جلسه با هدف دستیبابی به یک رقم مورد توافق دوطرف تشکیل شد. این جلسه نیز همانند دو جلسه پیشین، نتوانست دیدگاه طرفین را نزدیک کند و پس از ۳۰ ساعت مذاکره در مجموع سه جلسه، تعیین حداقل دستمزد به سال آتی موکول شد.

جلسه چهارم: چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

چهارمین جلسه شورای عالی کار که جلسه نهایی تصمیم‌گیری در این رابطه بود، از ساعت ۱۸ تا ۲۴ روز چهارشنبه ادامه داشت و در نهایت، با افزایش ۱۵ و ۲۱ درصدی حقوق موافقت شد.

در پایان این جلسه، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: شورای عالی کار با بیش از ۴۰ ساعت مذاکره برای تعیین حداقل دستمزد کارگران، حداقل مزد را با ۲۱ درصد افزایش نسبت به سال قبل یک میلیون و ۸۳۵ هزار و ۴۲۶ تومان تعیین کرد. برای سایر سطوح مزدی نیز این افزایش به میزان ۱۵درصد به اضافه ۹۱ هزار تومان تعیین کرد.

 افزایش حقوق بیمه بیکاری 

 

 

 

 

 

0 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *